Obecnie transfer samochodowy jest najbezpieczniejszą formą transportu pasażerskiego, którą powinieneś wziąć pod uwagę.

Limuzyna - dezynfekcja

Wszyscy wiemy, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Nie ma zatem niczego gorszego w obliczu epidemii, niż przebywanie w przestrzeni, z którą kontakt ma dużo przypadkowych osób. Przykładem może być autobus komunikacji miejskiej, autobus rejsowy, jak i pociąg osobowy. Niektóre firmy przewozowe bronią tej tezy twierdząc, że ich bezpieczeństwo wynika w dużej mierze z faktu, że pasażer podróżuję wyłącznie z kierowcą, który jest zwrócony do niego plecami i często oddzielony specjalną zasłoną.

Nie jest to w 100% prawdą, gdyż wcześniej pojazdem podróżowały różne osoby i mogły pozostawić na elementach wyposażenia drobinki śliny zwierające koronawirusa. A takie cząsteczki są w stanie utrzymać przy życiu groźne drobnoustroje dość długi czas. Zatem czy faktycznie jazda samochodami osobowymi służącymi do transportu łudzi jest bezpieczną? W dużej mierze tak — zwłaszcza jeśli zastosuje się odpowiednie w dużej mierze podstawowe środki ochronne.

Jak długo koronawirus może przeżyć w samochodzie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna. Według różnych źródeł sam wirus poza organizmem człowieka nie przeżyje dłużej, niż kilkadziesiąt minut, ale jeśli zarażony kaszle, to zwykłe wydostaje się on z jego organizmu ze śluzem, czyli jego pożywką, a w takich warunkach może przeżyć poza organizmem nawet przez kilku dni! Jeśli niczego nie podejrzewający ludzie dotkną go, a następnie potrą twarz, mogą się zarazić. Dlatego tak ważne jest częste dezynfekowanie rąk oraz wnętrza pojazdu.

Jesteśmy tym, czym oddychamy.

Dbanie o klimatyzację i filtr kabinowy to niestety czynność, którą kierowcy często bagatelizują lub po prostu zaniedbują. Mechanicy szacują, że nawet połowa polskich samochodów jeździ po drogach z usterkami tego układu. Tymczasem zabrudzony filtr czy nieczyszczona klimatyzacja mogą nieść ze sobą daleko idące konsekwencje. Tym, co możemy zrobić obecnie, jest m.in. dbałość o higienę wnętrza, jego odkurzanie i czyszczenie kokpitu.

Podstawowym zadaniem filtra kabinowego jest wyłapywanie zanieczyszczeń z powietrza i filtrowanie go, zanim trafi do płuc kierowcy i jego pasażerów. Zapchany i zaniedbany filtr zaczyna gromadzić zanieczyszczenia, które są później wdychane w większej liczb niż zwykle. Wirusem w ten sposób prawdopodobnie się nie zarazimy, ale możemy wystawić się na działanie np. szkodliwych dla płuc grzybów, a dodatkowe zagrożenie dla układu oddechowego w tym momencie nie jest nam potrzebne

Jak przygotować się do podróży samochodem?

 • przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek, spokój!
 • należy umyć ręce przy pomocy żelu antybakteryjnego przed i po podróży
 • należy minimalizować kontakt rąk z takimi miejscami jak rączki na drzwiach, tapicerka
 • należy unikać dotykania rękami twarzy czy okolicy oczu, uszu, ust i nosa
 • należy zakładać maseczkę, podczas podróży
 • należy zakładać lateksowe rękawiczki podczas podróży

Jak przygotować limuzynę do przewozu pasażera?

 • można oddzielić kierowcę od pasażera specjalną przesłoną
 • kierowca powinien zminimalizować kontakt z postronnymi osobami, na przykład pozostać w aucie podczas oczekiwania na pasażera
 • kierowca powinien zdezynfekować klamki w limuzynie przed podjęciem pasażera oraz po zakończeniu przewozu
 • każdy pojazd musi zostać wyposażony w odpowiedni płyn dezynfekcyjny oraz rękawiczki dla pasażera i kierowcy
 • w celu szczególnego zabezpieczenia limuzyny można ąż wyposażyć w ozonator
 • zarówno pasażer, jak i kierowca powinni nosić maseczki podczas jazdy, najlepiej FPP2.

Podsumowując, jazda limuzyna w czasie pandemii koronawirusa drastycznie minimalizuje prawdopodobieństwa zakażenia. Wystarczy, że pasażer i kierowca zachowają podstawowe środki ostrożności – a w tym będą odkażać ręce i najczęściej dotykane powierzchnie.